شهید رجایی

برای دریافت طرح در اندازه اصلی با ذکر صلوات روی عکس زیر کلیک کنید.

http://s3.picofile.com/file/7397311284/download.gif

محمدعلی رجایی در ۲۵ خرداد ۱۳۱۲ خورشیدی در قزوین به دنیا آمد. پدر او عبدالصمد نام داشت و از کسبه و بازرگانان قدیم قزوین و تهران بودند و چهار سال پس از تولدش در ۱۹۳۷ (۱۳۱۶) درگذشت. محمدعلی از این به بعد با مادر و برادرش زندگی می‌کرد.

او تحصیلات ابتدایی را در قزوین تمام کرد و در ۱۳ سالگی به تهران رفت و از روی خودساختگی که در شخصیت او بود به کار و فروشندگی که در آن دوران بسیار مرسوم بود در نزدیکی محل کار برادر در جنوب شهر مشغول شد و بر خلاف دیدگاه عوام هیچگاه در فقر و تنگدستی زندگی نکرد. در ۱۷ سالگی به آموزشگاه گروهبانی نیروی هوایی رفت و در حین تحصیل با احزاب و گروه‌های سیاسی مخالف شاه (همچون فداییان اسلام) آشنا شد و در جلسات سید محمود طالقانی شرکت می‌کرد. او در این دوران از طرفداران محمود طالقانی بود و در ضمن حضور در ارتش، مخفیانه با فداییان اسلام فعالیت می‌کرد.

رجایی پس از ماجراهایی از ارتش بیرون آمد و یک سال در شهرستان بیجار به معلمی پرداخت و سپس در سال ۱۳۳۵ برای ادامهٔ تحصیل به دانشسرای عالی رفت و در ۱۳۳۸ از آنجا فارغ‌التحصیل شد. وی با انجمن‌های اسلامی دانشجویان هم همکاری داشت. در ۱۳۳۸(۱۹۵۹) پس از اتمام تحصیل در دوره کارشناسی ارشد آمار به قزوین بازگشت و در جریان فعالیت‌های سیاسی و پخش اعلامیه دستگیر شد و ۵۰ روز را در زندان گذراند. رجائی با عضویت در نهضت آزادی ایران به فعالیتهای سیاسی خود ادامه داد و در سال ۱۳۵۱ با تشکیل سازمان مجاهدین خلق بااین سازمان همکاری نمود و به دلیل این همکاری ۱۳۵۳(۱۹۷۴) رژیم شاه وی را دستگیر کرد و بدین سبب، چهار سال را در زندان گذراند و مورد شدیترین شکنجه‌های ساواک قرار گرفت. قراردادن او در قفس طوطی و کشیدن ناخن‌های پا تنها بخش کوچکی از زندگی رجایی بعنوان با سابقه ترین زندانی سیاسی زمان خود است که ساواک به جهت افشای نام و محل همرزمانش بر او وارد می‌نمود و او هیچ وقت بر خلاف اکثر زندانیان سیاسی که به سرعت پس از دستگیری و همکاری آزاد می‌شدند آزاد نشد.

او چند ماه قبل از انقلاب ۵۷ از زندان آزاد شد. هنگام آمدن روح‌الله خمینی به ایران در کمیتهٔ استقبال مردمی از وی شرکت داشت. او مخالف ترورهای بازماندگان دوره پهلوی بود و رفعت اسلامی و عدالت اجتماعی را بعنوان یک روشنفکر دینی همیشه در رفتار و افکار او به روشنی مشاهده می‌شد و از همین رو مخالفینی از افراد مذهی تندرو در داخل حکومت داشت . پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی، او سمت‌های مختلفی را به عهده گرفت. رجائی پس از انقلاب به همراه مهندس عزت الله سحابی و ۱۱ نفر دیگر از اعضای نهضت آزادی ایران به دلیل تفاوت دیدگاه‌هایشان با مهندس بازرگان و اعتقاد به برتر دانستن عدالت اجتماعی بر آزادی و دموکراسی، از نهضت آزادی استعفا دادند و بر خلاف تفاوت اندک دیدگاه‌های حزبی و مدیریتی با این همه از مهندس بازرگان بعنوان استاد مورد احترام خود یاد می‌برد . در ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) به وزارت آموزش و پرورش رسید، در ۱۳۵۸(۱۹۸۰) به نمایندگی مجلس رسید و در همان سال در کابینهٔ بنی صدر، به عنوان دومین نخست‌وزیر جمهوری اسلامی پس از بازرگان شرکت داشت. او در دوره‌ای از ۱۱ مارس ۱۹۸۱ تا ۱۵ اوت ۱۹۸۱ ضمن نخست‌وزیری، وزارت امور خارجه را نیز به عهده داشت. او از طرفداران و مجریان انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌های ایران بود. پس از برکناری بنی صدر او مدت کوتاهی دومین رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران بود. در این دوره محمدجواد باهنر نخست وزیر او بود.

رجایی در ضمن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نمایندگی از جمهوری اسلامی، با نشان دادن جاهای شکنجه روی پاهایش (از زندان‌های زمان شاه) توجه بسیاری را به خود جلب کرد و خود همیشه مخالف هرگونه خشونت دولتی بود و اعدام‌های آن زمان بود و اسلام را دین صلح و دوستی و عدالت و احترام معرفی کرد و حق آزادی بیان را برای همه موافقین و مخالفین به واقع قائل می‌شد و از و از همین رو مخالفینی در درون نظام داشت.

رجایی مخالف هر گونه تحجر و تندروی بود ونقل است در یک جلسه اداری به فردی که در سر کار اداری تسبیح به دست داشت و اهل تظاهر بود تذکر داد و گفت: عزیزان یا به عبادتتان برسید یا به کار مردم که خود عبادت است هردو با هم نمی‌شود، مسلمانی به ریش نیست به ریشه‌است .

رجایی بعنوان محبوب ترین رئیس جمهور ایران در ۸ شهریور ۱۳۶۰ خورشیدی بعد از اینکه کمتر از یک ماه رئیس جمهور بود به همراه محمدجواد باهنر در انفجار ۸ شهریور ۱۳۶۰ در محل نخست وزیری ترور شد و مراسم خاکسپاری با شرکت بی سابقه مردم برگزار و جزو موارد نادر در تاریخ ایران محسوب می‌شود. از مسعود کشمیری دبیر شورای امنیت در سال ۶۰ بعنوان مسبب این ترور یاد می‌شود و در ابتدا اعلام می‌شود او نیز در انفجار شهید شده و پس از لو رفتن جعلی بودن جسد و جنازه اش سپس خود او بعنوان متهم ردیف اول معرفی می‌شود و اعلام می‌شود که از کشور گریخته که هیچ گاه دستگیر نمی‌شود و پروژه جسدسازی برای کشمیری و تلاش برای شهید جلوه دادنش بی نتیجه می‌ماند . تا امروز هیچ سازمان یا حزب و فردی به شکل رسمی مسئولیت این ترور را بر عهده نگرفته‌است . شاید به جهت مقبولیت و محبوبیت بالای رجایی در بین همه اقشار و احزاب . گروهها و افراد تحصیلکرده تا مردم عادی و نحوه زندگی او و همین محبوبیت این سئوال را در میان اقشار جامعه آن روز بر انگیخت که چه فرد یا افرادی از این ترور سود بیشتری می‌برند؟ روش اجرا و نحوه قرار گیری بمب در داخل نخست وزیری که تحت شدیدترین تدابیر امنیتی و حفاظتی قرار دارد بر پیچیدگی آن واقعه افزوده‌است. بی شک از این ترور بعنوان پیچیده ترین ترور سران در جمهوری اسلامی ایران یاد می‌شود، که در جریان بررسی پرونده این انفجار تمامی افرادی که برای پیگیری این پرونده انتخاب شدند همگی به شکلی عجیب ترور شدند. شهید آیت الله قدوسی, شهید آیت الله ربانی املشی و شهید اسدالله لاجوردی سه نفری هستند که از طرف امام خمینی (ره) برای پیگیری این پرونده انتخاب شدند، اما در ادامه همگی به شهادت رسیدند تا اسرار و حقایق این ترور که در حساس ترین روزهای حکومت ایران رخ داد همچنان در هاله ایی از ابهام باقی بماند . پس از او با برگزاری انتخابات مجدد (انتخابات ریاست جمهوری دورهٔ سوم) سید علی خامنه‌ای به ریاست جمهوری برگزیده شد.

سید مصطفی موسوی

ما در دورانی قرار گرفته ایم که جهاد فی سبیل الله در شکلی اگر چه نه به صراحت دوران جنگ اما با همان دشواری ها و شاید با ظرافت بیشتر بر دوش همه ی ماست

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۱ پاسخ

 1. حبیب گفت:

  سلام.منم لینکتون کرده بودم . سایتتونم میلینکم.التماس دعا

 2. حسین گفت:

  سلام همسنگر
  براي حمايت از ولايت و ثبت شدن وبگاه شما در بزرگترين دايرکتوري و لينک باکس حاميان ولايت به عنوان نويسنده ارزشي، 6 وبلاگ زير را لينک کرده
  و اطلاع دهيد تا وبگاه زيباتون در دايرکتوري و لينک باکس ثبت گردد.

  پايگاه اينترنتي مقتدر مظلوم
  http://leader-khameneie.blogfa.com/#

  ولايت سيّد علي
  http://velayatkhamenei.blogfa.com/

  بسيجي بي ادعا
  http://basijweb.blogfa.com/

  حامي رهبر
  http://leadersponsor.blogfa.com/#

  انفجار نور
  http://enfejarnoor.blogfa.com/

  پايگاه اطلاع رساني استقامت
  http://esteghamat.blogfa.com/

  اللهم ارزقني توفيق الشهادة في سبيلک
  در پناه خداوند منان

  [گل][گل][گل][گل][گل][گل]

 3. طرح زیبایی بود.
  ماشاءالله

 4. حبیب گفت:

  امام خمینی (ره) :

  آنچه برای حفظ آزادی ملی و استقلال لازم است همان است که فقیه دارد.این فقیه است که زیر بار دیگران و تحت نفوذ اجانب نمی رود و تاپای جان از حقوق ملت و آزادی و استقلال و تمامیت ارضی وطن اسلامی دفاع می کند. فقیه است که به چپ و راست انحراف پیدا نمی کند.

  سلام . با دانلود ویژه نامه “ولي امر‎” آپم !

 5. سلام روحش شاد. مرد بزرگی بود. مرد دستفروشی که به ریاست جمهوری رسید. مردی از دل مردم.
  راستی دادا برا ایمیلت هم بهتره از ایمل ملی استفاده کنی مثل ایمیل من. چاپار میل

 6. ایده یاب گفت:

  سلام دوست عزیز
  ما نیز لوگوی شما را در سایت قرار دادیم
  با تشکر

 7. سامانه مشاوره و عفاف و حجاب گفت:

  مدیر محترم سایت توابین
  با سلام

  ضمن تشکر از شما به خاطر راه اندازی این سایت به استحضار می رساند شما در سامانه جامع مشاوره و عفاف و حجاب لینک شدید:

  http://www.effat.ir/fa/index.php?option=com_weblinks&view=category&id=2%3A1389-06-03-07-51-38&Itemid=113

  در صورت تمایل ما را نیز به لینکهای خود اضافه نموده و همچنین اگر محصولات و یا طرح هایی در زمینه حجاب و عفاف دارید جهت درج و یا معرفی در این سامانه برایمان ارسال نمایید.

  لطفا زمینه های پیشنهادی را برای کار مشترک ارسال فرمایید.

  همچنین به استحضار می رساند جهت ارتباط هرچه بیشتر فعالین عرصه ی حجاب و عفاف و شبکه سازی در این موضوع، اخیراً در سامانه جامع حجاب و عفاف امکانی ایجاد شده تا مدیران و کاربران سایتها و وبلاگهای ارزشی بتوانند مطالب خود پیرامون بحث حجاب و عفاف را برای این سامانه ارسال نموده و این مطلب با نام و با لینک سایت مرجع در سامانه عفت درج شود. خواهشمند است برای همکاری بیشتر و ترویج بیشتر فرهنگ حجاب و عفاف، مطالب خود را از طریق این صفحه برای ما ارسال کنید:

  ارسال مطلب

  عضویت در سامانه

  با تشکر

  سامانه جامع حجاب و عفاف

  http://www.effat.ir
  09134509620

 8. سلام اخوی تحولات زیادی انجام دادی ما هم که فراموش کردی قبلا جزو لینکهای شما بودیم نمی خوای مارا لینک کنی…

  • mostafa گفت:

   سلام
   این چه حرفیه؟
   سرمون چند وقته شلوغه وقت نمیکنیم زیاد به سایت برسیم…
   چشم لینک شما رو هم میزاریم…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *