تاج بندگی

 • Crown-bondage
 • 3xx

 

همه چیز درباره عمامه+پوستر

http://s3.picofile.com/file/7397311284/download.gif

عَمّامَه نوعی سربندی رایج و مختلف گونه در بین اهالی خاورمیانه و شمال آفریقا و جنوب آسیاست. شخصی که عمامه بر سر دارد مُعَّمَم می گویند.

در تمامی زبان های از ریشه لاتین و یونانی عمامه را “توربان” (Turban) مینامند که از زبان فارسی برگرفته شده. فرهنگ دهخدا آورده: “دول بند” دستار و عمّامه را گویند که توربان متداول در فرانسه به معنی عمامه مأخوذ از کلمه ٔدولبند فارسی است. “دول بند” یا “دولبند” (Dolband) در زبانها غربی تبدیل به توربان گشته.

عمامه یکی از اجزاء لباس افراد روحانی است که دور سر پیچیده می‌شود و در مدل‌های طبرستانی، قمی، نجفی، عربی و… (بر اساس حالت و اندازه و بستن آن) تقسیم می‌شود. عمامه یک پارچه (به طور سنتی از جنس پارچه وال هندی و تایلندی ) به دو رنگ سفید یا سیاه و به طول ۶ تا ۱۱ متر است که تا می خورد و پچیده می‌شود و هرچه طول پارچه بیشتر باشد عمامه بزرگتر می شود.

بستن عمامه برای بعضی کار سختی است و طلبه هایی که هنوز بستن عمامه را خوب یاد نگرفته اند از دوستان خود می خواهند تا برای سفرهای تبلیغی شان برایشان عمامه بپیچند. طلبه‌های جوان تر معمولاً عمامه کوچکتر و ساده تری می بندند. در اسلام بستن عمامه مستحباتی هم دارد.

عمامه سفیدرنگ در بین مردان مسلمانان نشانه آن است که فرد دانشمند یا شیخی است که جز سادات نیست.اما عمامه سیاه رنگ نشانهٔ سید بودن شخص است.این ترکیب و تقسیم بندی فقط در بین شیعیان رایج است.

در بین مسلمانان در خصوص چگونگی گزینش لباس و انتخاب رنگ آن، شرایط و آداب خاص پیش بینی شده‌است. در برخی از روایات یا احادیث به پوشیدن برخی از لباس‌ها برای مردان مسلمان سفارش شده‌است. بزرگان دینی مسلمان نیز از آنها بهره می‌گرفتند تا به عنوان سنّت‌ پذیرفته گردند و مقبول جامعه شود. از جمله لباس‌هایی که در اسلام بدان سفارش شده، عمامه‌است.بزرگان مسلمان و علمای اسلامی و حتی مردم عادی در طول تاریخ از عمامه استفاده می‌کردند، اگر چه رنگ پارچه و نحوه بهره‌گیری از آن به حسب شرایط زمان و مکان تفاوت داشته‌است. در بین اهالی خراسان عمامه یک سربند رایج است که هنوز به شکل محدود بر سر گذاشته می‌شود.

سید مصطفی موسوی

ما در دورانی قرار گرفته ایم که جهاد فی سبیل الله در شکلی اگر چه نه به صراحت دوران جنگ اما با همان دشواری ها و شاید با ظرافت بیشتر بر دوش همه ی ماست

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۷ پاسخ

 1. امیر گفت:

  سلام
  ان شاء الله که خدا لیاقت پوشیدن این لباسو به ما مرحمت کنن. هر چند که وظیفه ی سربازیمونا درست انجام ندادیم که هیچ بلکه خراب کاری هم کردیم ولی ما هنوز از رحمت واسعه ی خدا نا امید نشدیم…
  التماس دعا

 2. ممنون از مطلبتون…
  راستی باافتخار لینک شدید اگه دوست داشتید منو باهمین نام باارزش نوید ظهور لینکم کنید…بازم ممنون….منتظرتون هستم.[گل]

 3. دفاع گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  واقعا خوشحال شدم که شما هم سایت راه اندازی کردید
  امیدوارم بتونیم مثل وبلاگتون با هم تبادل لینک داشته باشیم
  در صورت تمایل می تونیم با هم تبادل لوگو هم داشته باشیم
  در پناه حضرت زهرا(س)

 4. ایده یاب گفت:

  عنوانش خیلی ترکیب زیبایست.

 5. علویون گفت:

  سلام
  قشنگ بود
  خداکنه لیاقت پیدا کنیم این تاج رو روی سرمون بذاریم .
  یاعلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *